Teknoloji

TikTok iki gazetecinin yerini yasa dışı bir şekilde takip etti!

Son zamanların en tanınan sosyal ağlarından biri olan TikTok gündeme bomba gibi düşecek bir haberle yeniden manşet oldu. Platformun sahibi ByteDance, bazı çalışanlarının iki gazeteci hakkındaki bilgilere izinsiz olarak ulaştığını ve hatta fiziksel olarak takip ettikleri kabul etti. Şirket, olaya karışan ikisi ABD’de, ikisi Çin’de olmak üzere 4 çalışanını işten çıkardığını açıkladı.

Söz konusu gelişme, geçtiğimiz aylarda popüler iş dünyası dergisi Forbes tarafından ortaya atılan bir tezin sonucu. araştırma hakkında oldu. Soruşturmayı başlatan ByteDance, Forbes’un iddialarının doğru olduğunu doğruladı. Biri BuzzFeed, diğeri Financial Times için iki gazeteci, IP adreslerini kullanmatakip edildiler.

TikTok bu yasa dışı takip ile ABD’ye fırsat vermiş oldu!

ABD hükümeti, Donald Trump döneminden beri TikTok’a takıntılı durumda. platformun ulusal güvenlik sıkıntısı Aslında bu gelişmeler ışığında ABD’li tüketicilerin verilerinin ABD’de kalması zorunlu hale geldi. Ayrıca, devlet çalışanlarının devlet tarafından verilen cihazlara TikTok yüklemesi de yasaktır. Ancak son gelişme, tüm bunların iş yok işe yaramıyoraçıklığa kavuşmuş.

ByteDance’ın açıklamalarına sert tepkiler geldi. Forbes olayı şöyle anlattı: özgür basın fikrine ve işleyen bir demokrasideki kritik rolüne doğrudan gönderme. saldırı“BuzzFeed” TikTok kullanıcılarının yanı sıra gazetecilerin mahremiyetinin ve haklarının açık bir ihlali saygısızlık“Finansal Times’ta” muhabirleri gözetlemek, çalışmalarına müdahale etmek veya kaynaklarını korkutmak kabul edilemez . Resmi yanıtımıza karar vermeden önce bu hikayeyi daha ayrıntılı olarak araştıracağız.‘ formuna yorum yaptı.

Bütün bunlar ABD’nin TikTok’una karşı yeni kaldıracın olduğunu bir gösterge. TikTok yaşananlar için özür dilediğini, çalışanları işten çıkardığını ve platform politikalarını gözden geçirdiğini söylese de bu açıklamaların çok az bir bedeli oldu. olmayacak benziyor Bakalım TikTok bu beladan nasıl kurtulacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu