Ekonomi

Petrol düşüşün ardından yatay seyrediyor

ABD ham petrolü önceki seansta yüzde 0,8 düştükten sonra varil başına 83 dolardan işlem gördü. Sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımını içeren Salı günü yayınlanan Çin verileri, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı için sorunlu görünümün altını çizdi ve beklentileri düşürdü. altındasol.

Yine de rakamlar, görünür petrol talebinin Temmuz ayında bir yıl öncesine göre beşte birden fazla arttığını da gösterdi. Çin Halk Bankası, bilgi açıklaması öncesinde ekonomiyi desteklemek için beklenmedik bir şekilde 2020’den beri en yüksek faiz oranını düşürdü.

Petrol, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kısması, fiziksel piyasayı sıkılaştırması ve stokların düşmesine yardımcı olması nedeniyle Haziran sonundan beri yükseliyor, ancak ralli son birkaç seansta durdu. Uluslararası Enerji Ajansı, kısmen Çin’in petrokimya faaliyetinin de yardımıyla küresel talebin rekor bir hızda ilerlediğini tahmin ediyor.

Saxo Capital Markets, küresel ölçüt Brent’in bu çeyrekte muhtemelen 80-90$ ortasını tutacağını söyledi.

Dolar göstergesi, Pazartesi günü üç günlük kazanımlarının ardından 7 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeden kapattıktan sonra Salı günü sabit kaldı. Daha güçlü bir dolar, para biriminde fiyatlandırılan emtiaları daha az çekici hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu