Haber

Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘Yunanistan’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ı uzlaşmaz ve provokatif tavrından vazgeçmeye davet ederek, “Güvendiğiniz dağlara kar yağmadan dikkat edin, ayaklarınızı yere basın. Biz canı gönülden dostluk elimizi uzatıyoruz, çekinmeyin. Bu dostluk elini tutmak için.” uyardı.

AK Parti’nin “2023’e Doğru Kent Buluşmaları” etkinliği kapsamında düzenlediği basın toplantısında Bakan Akar, küresel ölçekte yaşanan gelişme ve değişimlerin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası arenada söz konusu hale geldiğini belirten Akar, Türkiye’nin hak ve hukuklarını hem sahada hem de masada savunmaya çalıştıklarını vurguladı.

Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) görev ve sorumluluklarının da arttığına işaret eden Akar, “85 milyon vatandaşımızın emniyeti, esenliği ve savunması için yapılması gereken her şeyi yaptık. gelecekte de yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Akar, TSK’nın Cumhuriyet tarihinin en yoğun operasyon ve tatbikatlarını gerçekleştirdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

Kahraman ve fedakar ordumuz, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız için ‘sınır şereftir’ anlayışıyla sınırlarımızın güvenliğini sağlamakta, yurt içinde ve yurt dışında başta PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele etmektedir. terörü kaynağında yok etme stratejisi ile denizlerimizde ve göklerimizde hak ve menfaatlerimizi kararlılıkla korumaktadır.”

Terörle mücadelenin “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla artan bir şiddet ve tempoyla, saldırgan bir ruhla, kararlılık ve kararlılıkla başarıyla sürdürüldüğünü vurgulayan Akar, amaçlarının sadece teröristler olduğunu söyledi. Irak ve Suriye başta olmak üzere tüm komşularının toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygı duyduğunu söyledi.

Türkler ve Kürtlerin kardeş olduğunu belirten Akar, bunun en açık göstergesinin şehitliklerde yan yana yatan şehitler olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık 17 milyon ton tahıl sevk edildi

Bakan Akar, Türkiye-Rusya-Suriye savunma bakanları ve istihbarat şefleri arasında Moskova’da gerçekleştirilen üçlü görüşmeye değinerek şunları söyledi:

“Durumumuzu açık ve net bir şekilde ortaya koyduk. Terörle mücadelede hiçbir şekilde taviz vermeyeceğimizi, terörle mücadeleden başka bir amacımız olmadığını ifade ettik. Ancak artık Suriyeli mültecileri kabul edemeyiz. Yeni bir göç dalgası bizim için kabul edilemez, dolayısıyla bizim faaliyetlerimizle Suriyeli kardeşlerimizi topraklarında tutmaya çalıştığımızı belirttik. BMGK Kararı 2254 çerçevesinde.Bizim de Suriye’de ve Türkiye’de birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var.Onlara karşı olacaklar,haklarını ve kanunlarını çiğneyecekler.Buna ‘evet’ demeyeceğimizi konuştuk. rastgele bir karar ve herkesin bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgenin barış ve güvenliği için yaptığı çalışmalara dikkat çeken Akar, Türkiye’nin çabaları sonucunda oluşturulan tahıl koridoru ile yaklaşık 17 milyon ton tahıl sevk edildiğini bildirdi.

Türkiye’nin bölgeye barış ve huzurun gelmesi için elinden geleni yaptığının ve yapmaya devam edeceğinin altını çizen Akar, “Bunu dünyanın görmesi ve bilmesi gerekiyor. Önyargılı bazı kimseler birtakım iddialar ileri sürüyorlar. Bunlar çok yanlış. Gerçek dışı tezler ileri sürmek çok yanlış ve acı verici.” dedim.

“Yunanistan’dan olumlu yanıt alamıyoruz”

Bakan Akar, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümü ve tansiyonun düşürülmesi için barışçıl yol ve yöntemler ile diyaloğun önemine vurgu yaparak, “Bu kapsamda bir yandan istişareler, diğer yandan güven artırıcı tedbirlerle ilgili görüşmeler yapılıyor. Ayrılık işlemleri konusunda da komşumuz Yunanistan’dan hiçbirine olumlu yanıt alamıyoruz.” dedi.

Yunanistan’ın davetlere gelmediğini belirten Akar, Türkiye’yi neo-Osmanlıcılık, revizyonizm ve yayılmacılık gibi kavramlarla suçlamaya çalıştığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir telaffuzun hiçbir anlamı ve dayanağı yoktur. Mevcut statükoyu yıkan, adaları silahlandıran Yunanistan. Ülkemizin dibine kadar gelip kışkırtan Yunanistan. Sadece balıkçı teknemize ateş açan Yunanistan. dün ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ anlayışıyla iç siyasi gerekçelerle her şeyi yapıyor, Gerginliği artırıyorlar.Yunan halkının refahı aleyhine bu tür girişimlerde bulunmaya devam ediyorlar.Biz verdik ve vermeye devam ediyoruz. Onlara hem sahada hem de masada gereken cevabı vermek için gelişigüzel provokasyon, saldırı ve tacizde bulunmuyoruz ancak bize yapılan hiçbir tacize de karşılık vermiyoruz. Bütün birliklerimize bu konuda talimat verilmiştir. Bu konuda kararlı ve kararlıyız. Güvendiğiniz dağlara kar yağmadan önce kararınızı verin ve ayaklarınızı yere basmayın. Dostluk elimizi samimiyetle uzatıyoruz, bu dostluk elini tutmaktan çekinmeyin, tereddüt etmeyin.”

“Başkalarını arkana alarak bir macera için fazla heyecanlanma”

Yunanistan’ı uzlaşmaz ve provokatif tavırlarından vazgeçmeye davet eden Akar, “Bununla bir yere varamazsınız” dedi. uyardı.

Sorunların diyalog, barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinin önemine dikkat çeken Akar, şunları kaydetti:

“Doğrudan ‘Gel konuşalım konuşalım’ diyoruz. Haklı olduğumuz için kendimize güveniyoruz. Ama maalesef karşı tarafta bu konuda bir sıkıntı görüyoruz. Diğerlerini arkanıza alıp macera heyecanına kapılmayın. .Tarihte bunu yaptınız sonuçları malum Türkiye hiçbir şekilde kimseye tehdit oluşturmaz Türkiye güçlüdür güvenilir aktif bir müttefiktir Kıbrıs’taki varlığımız garanti ve ittifak anlaşmaları çerçevesinde devam etmektedir. Orada olmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukuklarını ihlal etmedik, etmeyeceğiz. KKTC orada kuruldu, sorun artık tanınmasında. Bu taraftaki çalışmalarımız ilerliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu