Haber

Katar ve BAE, 6 yıl aradan sonra büyükelçiliklerini yeniden açıyor

Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 6 yıllık aradan sonra karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açtı. Açıklamaya göre, bugün BAE’nin Doha Büyükelçiliği, Katar’ın Abu Dabi Büyükelçiliği ve Dubai Konsolosluğu açıldı.

BAE’nin resmi haber ajansı WAM’da yer alan açıklamaya göre, temsilciliklerin yeniden açılması kararının, 2021 yılı başında Suudi Arabistan’ın Al Ula kentinde düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) Tepesi’nde varılan anlaşmaya dayandırıldığı, ve her iki devletin ikili bağları güçlendirme taahhüdü. önem esasına göre alınır. Yeniden açılan misyonlara ilişkin benzer bir açıklama Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından da yapıldı.

4 ÜLKE KATAR İLE TÜM DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNİ SONLANDIRDI

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, “terörist grupları destekledikleri” ve “terörist grupları destekledikleri” gerekçesiyle 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini keserek ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başladı. İran’a çok yaklaşmak”. Doha yönetimi iddiaları yalanladı. Katar ile BAE arasındaki diplomatik ilişkiler, dört yıllık gerginliğin ardından Ocak 2021’de yeniden kuruldu. Katar ve Bahreyn de Nisan ayında diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldı.

BAE ve Katar’dan yapılan son açıklama, Suudi Arabistan ve İran’ın Mart ayında yeniden diplomatik ilişkiler kurmasının ardından geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Cumartesi günü İran’ı ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. İran da bu ay Riyad’daki büyükelçiliğini yeniden açtı.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin normalleşmesi Körfez bölgesi için büyük önem taşıyor. İki ülke uzun süredir bölgenin aktif gücü olmak için yarışıyor ve Yemen dahil birçok kriz noktasında zıt cepheleri destekliyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu