Ekonomi

euro/dolar paritesinin 2023 görünümü

Yazar – David Wagner

Investing.com – 2022’de avro dolarParite 1’in altına düştü ve 28 Eylül’de 0.9535’e düşerek yalnızca yılın en düşük seviyesini değil aynı zamanda Haziran 2002’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Yılın başındaki en düşük seviyenin ortasında, euro 1.135 dolar civarındayken ve Ekim ayı sonunda bu yılki düşüş toplamda 1800 baz puanın üzerindeydi.

Ancak 2022’nin dördüncü çeyreği şu ana kadar ciddi bir geri dönüş gördü; Euro/dolar çifti, 15 Aralık’ta yılın en düşük seviyesi olan 1.0737’den 1200 pipten fazla yükseldi ve 9 aylık düşüşün üçte ikisinden fazlasını altı haftada tersine çevirdi.

Euro/dolar yalnızca Kasım ayında %10 artarak Temmuz 2020’den bu yana en iyi aylık performansını gösterdi.

Euro/dolar paritesindeki yükseliş 2023’te devam edecek mi?

eylül sonuna kadar BeslediFaiz oranlarındaki hızlı artış karşısında bu yıl bir sıçrama yapan. senin dolarıngüç; Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB), artan enflasyon karşısında politikasını sıkılaştırmakta yavaşlarken euro/dolar paritesi üzerinde ağır baskı kurdu.

Ukrayna’daki savaş ve ardından gelen enerji krizi de Avrupa ekonomisini ABD ekonomisinden çok daha fazla etkileyerek dolara ek bir avantaj sağladı.

Ama şimdi bağlam farklı. Fed’in faiz artışıprogramı ve ABD’de enflasyonun sakinleşmesi (birbiriyle yakından ilişkili iki kavram) yatırımcıları pariteyi yeniden değerlendirmeye yöneltti.

Gerçekten de, euro/dolar paritesi, ECB’nin 2022’de faiz artırımlarında Fed’in gerisinde kalmasından zarar görürse, bu durum 2023’te tersine çevrilebilir ve ECB, kendi adına sinyal veren Fed’i “yetişebilir”. daha az agresif bir faiz artırımına yöneliyor.

2023’e odaklan Fed-ECB faiz oranının farkında

Bu nedenle, 2023 yılında euro/dolar için Fed-ECB faiz farkına ilişkin piyasa beklentileri belirleyici olacaktır. Özellikle önümüzdeki yıl bu konudaki temel soru, faiz oranlarını ilk kez yine Fed’in mi yoksa ECB’nin mi indireceğidir.

Bu bağlamda UniCredit Forex stratejisti Roberto Mialich, “Fed’in 2024’te ECB’den daha yavaş faiz indirimi yapmasını bekliyoruz” ve sonuç olarak “Fed fon faizi ile ECB mevduat faizi arasındaki farkı bekliyoruz” dedi. daralmaya ve bunun daha yüksek bir euro/dolar kuruna yol açacağını söyledi.” Onunla dengelenecek” dedi.

“ABD dolarının gücü ve artan ABD getirilerine bağlılığı, en son ABD TÜFE enflasyon verilerinin ardından olduğu gibi, ABD getirileri tekrar düşerken doların kontrolünü gevşetmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.”

Para politikası enflasyon ve büyümeye bağımlı olmaya devam ediyor

Bununla birlikte, hem Fed hem de ECB’nin para politikası, başta enflasyondaki sakin seyir ve yüksek faiz oranlarının büyüme üzerindeki etkisi olmak üzere ekonomik gelişmelere bağlı olmaya devam edecektir.

Önümüzdeki aylarda Avrupaveya Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’de enflasyonun beklenenden hızlı düşmesi ilgili merkez bankasının faiz artırım beklentilerini azaltacaktır. Aksine, merkez bankasının önlemleri enflasyonu hedefe getirmek için yeterli görülmezse faiz beklentileri yükselebilir.

Benzer şekilde, 2023’te ciddi bir durgunluk, beklenenden daha hızlı uçtan uca faiz artırımlarını ve daha düşük oran beklentilerine doğru bir hareketi haklı gösterecek bir faktör olacaktır.

Ukrayna’daki savaş da gözden kaçırılmaması gereken potansiyel bir çift taraflı “joker”. 2023’te çatışmanın sona ermesi, euro/dolar için güçlü bir yükseliş faktörü olabilir.

Öte yandan, Rusya’nın kıtaya gaz arzını tamamen kesme kararı alması durumunda Ukrayna’daki savaşın Avrupa ekonomisi üzerindeki etkisi daha da kötüleşebilir. Bu durumda, analistlerin paritenin yeniden 1’in altına düştüğünden bahsetmesini beklemeliyiz.

Büyük bir yükseliş teknik sinyali yakında euro/dolar çiftinin yükselişini destekleyebilir

Son olarak grafiksel olarak; Euro/dolar’ın yükselişine yatırımcılar tarafından yakından takip edilen bir sinyalin yardımcı olabileceğini not ediyoruz. Nitekim aşağıdaki grafikte de görebileceğimiz gibi 50 günlük hareketli ortalama (MA) hızla 200 günlük hareketli ortalamaya yaklaşıyor.

50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine kırılması, “golden cross” olarak bilinen değerli bir yükseliş teknik sinyalidir. Bu sinyal en son Haziran 2020’nin sonunda kaydedildiğinde, euro/dolar çifti takip eden 6 ayda yaklaşık 1150 pip kazanç elde etmişti.

Bu sinyalin tam tersine, 50 günlük MA’nın 200 günlük MA’nın altına düştüğü Temmuz 2021’in sonunda “death cross” olarak bilinen bir sinyal tetiklendi. Ardından, euro/dolar 14 ayda 2000 pipten fazla düştü.

Bu nedenle MM50’nin MM200’e doğru hızlı ilerlemesi 2023’ün başına kadar yakından takip edilmesi gereken bir durum olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu