Haber

Demirtaş, Reuters’e konuştu: Ortak adanın kapısı kapanmadı

2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Reuters’ın yazılı sorularını yanıtladı. Halkın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan güvenini kaybettiğini söyleyen Demirtaş, Erdoğan’ın seçimi kazanmak için her yolu kullanacağını ancak yenilgiden kurtulamayacağını söyledi.

‘ORTAK ADAY OLMA İMKANI HALA MASA ÜZERİNDE’

HDP’nin kendi adayıyla seçime gireceğini açıklamasını değerlendiren Demirtaş, “HDP seçmenini sandıkta seçeneksiz bırakamaz. Partimiz HDP her zaman muhalefeti birleştirme ve birleştirme çabası içinde olan parti olmuştur. Seçime ortak adayla gitmesi ve bu çabasından vazgeçmemesi Altı Masa’nın tavrına bağlı. “Sonuç olarak ortak aday ihtimali hala masada, kapı açık değil. kapandı” dedi.

‘HDP OYLARI MUTLAKA SANDIKTA OY VERME SEÇENEĞİ GÖRECEK’

Demirtaş, anayasaya aykırı bir faaliyette bulunmamalarına rağmen HDP’ye kapatma davasının Erdoğan ve Bahçeli’nin talimatıyla açıldığını söyledi. “Kolay ortak olmayacağını düşünüyor ve düşünmek istiyoruz. Hukuksuz bir kararla partimiz kapatılırsa, arkadaşlarımıza siyaset yasağı getirilirse, dışarıdaki parti yöneticilerimiz her türlü tedbiri almıştır diye düşünmek istiyoruz. HDP seçmeni mutlaka sandıkta oy kullanabilecekleri bir seçenek görecek” dedi.

‘AKTİF SİYASETTE DEĞİL AKTİF MÜCADELE İÇİNDE OLACAĞIM’

Demirtaş, siyasi geleceği sorulduğunda, “Elbette seçilmiş herhangi bir misyon üstlenmeye niyetim yok. Bana öyle geliyor ki sosyal ve sivil alanda çalışmalarımı sürdüreceğim. Halkın içinde olmayı tercih edeceğim. Aktif siyasetin değil, aktif çabanın içinde olacağım. Bunları hep bir arada göreceğiz. Ancak aktif temsili siyaset sayfasını kendim için uzun zaman önce kapattım” diye yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

demirozu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu