Haber

Almanya’da ‘uyarı’ grevi: ‘İşçiye yatırım yapılmadan dönüşüm olmaz’

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen, Baden-Württemberg, Saksonya, Aşağı Saksonya ve Rheinland-Palatinate eyaletlerindeki kamu çalışanları 3 Mart’ta bir günlük ‘büyük uyarı grevi’ yapacak. Birleşik Hizmet Birimi Sendikası’nın (Ver.di) daveti üzerine gerçekleştirilecek grev kapsamında gündüz bakımevleri, belediye hastaneleri, çöp toplama merkezleri, otobüsler ve belediye hastaneleri gibi kamusal yaşamın birçok alanında görev yapan kamu çalışanları, hafif raylı araçlar, altı eyalette mesai dışı kalacak.

‘GREVERİMİZİ KÜRESEL İKLİM GREVİYLE BİRLEŞTİRMEK İSTEDİK’

Almanya’da Local.de haber sitesine göre, 3 Mart’taki grev, “Fridays for Future” hareketinin bir parçası olarak dünya çapında gençlik iklim etkinlikleri tarafından düzenlenen “iklim için okul grevleri” ile aynı gün yapılacak. .

Ver.di Başkan Yardımcısı Christine Behle, Almanya genelinde 3 Mart’ta yapılması planlanan 200 iklim protestosuna atıfta bulunarak, “Küresel iklim grevi gününü yerel toplu taşımaya yönelik uyarı grevlerimizle birleştirmek istedik” dedi. Behle, “Ulaştırmada dönüşüm işçiye yatırım yapılmadan olmaz” dedi. Ver.di’nin grev davetinde paylaştığı bilgilere göre, ‘Gelecek için Cumalar’ hareketine ve Ver.di sendikasına mensup çalışanlar da Kasım 2022’de bire bir günlük greve gitti. aktivistler ve işçiler birlikte greve gidecek.

Ne oldu?

İşverenler, federal ve yerel yönetimlerdeki çalışanlar için yüzde 5’lik fiyat artışı ve toplamda 2 bin 500 avro ek ödeme teklif etti, ancak sendikalar teklifi yetersiz bularak reddetti. Ver.di ve kamu çalışanları sendikası dbb de dahil olmak üzere fiyatlarda yüzde 10,5 artış veya ayda en az 500 avroluk ek artış talep ediyor.

3 Mart’ta yapılması planlanan grev, yerel ve federal kamu sektörü üzerindeki toplu pazarlık baskısını artırmayı amaçlıyor. (DIŞ HABERLER)

haber-ahlat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu